Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvládnout omezující důvody a udělat změnu ve svém životě.

9. 06. 2017 12:27:04
To nejlepší, co pro sebe můžete udělat je – vzít život do vlastních rukou. V předcházejícím článku jsem uvedla 5 důvodů, kvůli kterým lidé neudělají změny ve svém životě, i když po nich touží.

Vycházela jsem z rozhovorů s lidmi, kteří ke mně přicházejí na semináře, terapie, ženský kruh, či masáže a s lidmi ze svého okolí.

Velkým tématem mé práce je vnitřní dítě a proces jeho uzdravování, tzn. transformace zranění a bolesti dětství v radost a spokojenost. Proto je pochopitelné, že jak uvedené důvody, tak i způsoby a možnosti, co s tím dělat, vycházejí rovněž z tohoto procesu a mohou ukázat možné a zajímavé varianty cesty, kudy se dál vydat.

Je velice důležité nejdříve poznat sám sebe, vědět co vůbec v životě chcete, co vás baví, co vám dělá radost a čím chcete dělat radost a pomáhat ostatním, zvládnout své strachy, obavy, pochybnosti, vyléčit různá zranění, posílit svou sebelásku. Určitě je dobré nejdříve zpracovat svůj vnitřní svět, než se pustíte do světa vnějšího, ve kterém se chcete určitým způsobem realizovat.

Protože dokud nezměníte určité věci v sobě, tak se budete ocitat pořád ve stejných situacích, ve stejných vztazích, prožívat stejné věci, řešit pravděpodobně stejné problémy.

Zopakuji zmíněných 5 důvodů, proč lidé neudělají změny ve svém životě, i když po nich touží:

 1. odmítání změny – jako důsledek porodních traumat
 2. sebelimitující nastavení
 3. málo vytrvalosti, trpělivosti a víry
 4. výmluvy
 5. strach

Jak zvládnout omezující důvody a udělat změnu ve svém životě.

 1. Odmítání změny jako důsledek porodních traumat.

Příchod na tento svět je velmi důležitý okamžik, ve kterém dochází k výrazné změně. Dosud byla pro miminko nejdůležitější maminka, avšak po porodu velkou roli hraje prostředí, místnost a personál porodního sálu. V případě, že podmínky při příchodu na svět byly pro dítě spíše nepříjemné, např., že na sále svítilo ostré, nepříjemné světlo místo tlumeného, bylo slyšet křik a hluk místo klidného hlasu matky, studené vážení a okamžité přestřihnutí pupeční šňůry místo přiložení miminka na bříško matky, může si dítě vytvořit program ohledně změny, že každá změna je vůči němu nepřátelská a každou změnu pak v životě odmítá. Tento životní postoj je možné změnit a to např. i pod odborným dohledem znovuprožitím porodního traumatu a tím uvolnit negativní pocity a emoce s touto situací spojené.

 1. Sebelimitující nastavení.

Člověk je velice kritický, především k sobě, za neúspěchy v minulosti. V hlavě se mu honí myšlenky, které mohou být ozvěnou kritických hlasů, které slyšel v dětství, např. ty nic neumíš udělat pořádně, všechno zpackáš, na nic se nehodíš.

Výrazná pomoc je v tomto případě práce s vnitřním kritikem, který představuje právě ty naše „vnitřní“ hlasy a supluje rodiče, nebo autority z dětství.

Jedním z návodů, jak pracovat s vnitřním kritikem je i následující cvičení o 3 krocích.

Když vás napadnou myšlenky, např. že se na nic nehodíte a všechno zpackáte:

 1. krok – podívejte se do zrcadla - to je váš nejlepší přítel. Skutečně byste řekli svému nejlepšímu příteli, že se na nic nehodí a že všechno zpacká? Je to pravda?
 2. STOP! – připravte si kartičku s tímto slovem a protože náš mozek myslí v obrazech, skutečně si představte, že tu kartičku vytahujete z kapsy a ukazujete ji vašemu vnitřnímu kritikovi
 3. Přelaďte se na pozitivní vlnu – změňte negativní slova na výrok s chápajícím a pozitivním nábojem, např. výrok: na nic se nehodíš – můžete změnit na: jsem šikovná, příště to zvládnu ještě lépe. Pochvalte se.

 1. Málo vytrvalosti, trpělivosti a víry.

Pro dosažení životní změny jsou vytrvalost, trpělivost a víra velice cenné až nezbytné vlastnosti. Obrnit se nimi a nevzdát to hned u první překážky.

Jenže abyste měli vytrvalost, trpělivost a víru něco dělat, pak je nesmírně důležité vědět co a proč v životě vlastně chcete. Mít svoji vizi nebo sen a důvod, proč to chcete je hnacím motorem, který vám pomůže překážky na cestě překonávat.

5 kroků pro posílení vytrvalosti, trpělivosti a víry:

I. konkrétní plán – napište si svoji vizi, svůj cíl. Připravte si plán činností a aktivit a soustřeďte se na to, co je potřeba udělat, ne na překážky

II. připusťte si úspěch – zbavte se pochybnosti a negativního myšlení a připusťte, že i vy můžete mít úspěch a splnit si svůj sen. Můžete meditovat na uvolnění bloků a negací.

III. každý den jeden malý krok – stanovte si postupné malé cíle, které budete průběžně plnit a tím se budete posouvat dopředu.

IV. odměňte se – nezapomínejte, že pochvala a ocenění dělá zázraky. Za sebemenší pokrok se pochvalte a odměňte.

V. vzdělávejte se – pokračujte ve vzdělávání se v dané oblasti, ve které chcete dosáhnout změnu. V případě potřeby požádejte o pomoc odborníka nebo průvodce, který vám pomůže danou změnou projít.

 1. Výmluvy.

Výmluvy jsou jenom odůvodnění, proč nemůžete, nebo nechcete uspět, např. vůbec nemáte čas, máte málo peněz, jste moc mladí, nebo naopak moc staří atd. Určitě znáte přísloví: „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.“ Zkuste to teda obráceně. Napište si důvod, proč chcete uspět. Co to bude znamenat pro váš život, jak vás to obohatí, co nového vám to přinese do života, jak to budete prožívat – kolik radosti, štěstí, spokojenosti, nadšení, energie vám přinese splnění vašeho snů a jak tím také můžete pomoct i druhým. A začněte postupovat třeba podle návodu 5 kroků z předchozího bodu.

 1. Strach

Strach vede člověka k neúspěchu, protože ho svazuje, nutí ho smířit se se stávajícími podmínkami, drží ho u zdi, nedovolí mu vykročit za jeho komfortní zónu, člověk je jako slepý, nevidí nebo přehlíží příležitosti ke změně. O strachu bychom mohli popsat stohy papírů. Zaměřím se na proces uzdravování vnitřního dítěte. Hodně strachů si totiž vytváříme v sobě v době našeho dětství, kdy nám jak rodiče, tak učitelé ve škole a další autority neustále připomínali, čeho všeho bychom se měli bát, dávat si pozor a být opatrný, aby se nám něco nestalo. V té době to určitě mysleli dobře. Jenom nám už pak nikdo neřekl, jak ten strach bychom měli zvládnout a překonat. A tak si ho neseme dál a ovlivňuje nám dospělý život. V mnoha případech může pomoct právě práce s vnitřním dítětem. Vrátit se do dětství a uvolnit strach a obavy. Strach je velice těžký nepřítel a soupeř, proto nikdy není od věci si říct o pomoc a vyhledat odborníka pro jeho zvládnutí. Sami na tom můžete pracovat tak, že navážete kontakt se svým vnitřním dítětem, že s ním budete komunikovat, budete se ho ptát, z čeho má strach, co potřebuje, co se vám snaží tím strachem říct, na co vás chce upozornit a co pro něho můžete udělat, aby se cítil v pořádku a v bezpečí.

Ať se snažíte zpracovat svůj strach, zvládnout výmluvy anebo posílit svou vytrvalost a víru mějte na paměti, že je to proces. Dopřejte si čas na zvládnutí jednotlivých kroků, které vás vedou k poznání sebe sama, k vyjádření vašeho potenciálu a k plnění si svých snů. Hlavně to nevzdávejte a eventuálně kousek cesty můžeme jít spolu.

Autor: Anna Bartošová | pátek 9.6.2017 12:27 | karma článku: 12.66 | přečteno: 572x

Další články blogera

Anna Bartošová

Centrum vztahů - 2. čakra

VZTAHY – velký vliv na to, jak vnímáme a prožíváme vztahy má období cca od 7. do 14. roku věku. Je to období, kdy dozrává naše 2. čakra – centrum vztahů a zásadním způsobem se podepisuje na naší schopnosti radovat se ze života.

16.6.2017 v 13:28 | Karma článku: 3.31 | Přečteno: 136 | Diskuse

Anna Bartošová

Dcera a matka

Jaké máte vztahy se svými rodiči? Tvoří tyto vztahy vaše zdravé kořeny? Vnímáte, že problémy s vašimi rodiči se odrážejí ve vztazích s vašimi dětmi?

15.6.2017 v 18:09 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 335 | Diskuse

Anna Bartošová

"...klidně na mě přitlačte, jsem na to zvyklá..." ale chce to i vaše tělo?

Chodíte na masáže?A chodíte rády?Jste spokojené s provedenou masáží?Líbí se vám masáž jemná, relaxační, anebo chcete pořádně přitlačit?

14.6.2017 v 15:08 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 670 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Veronika Horáčková

Týden 42 (a všechny ty týdny předtím): Jak být pravý dospělák

Po několika měsících se hlásím s novým příspěvkem, který se mimo jiné věnuje tomu, jak jsem přežila dobrodružnou výpravu do Bosny, snažila se zbavit své sbírky infantilních oděvů a začala vést pravý dospělácký život.

22.10.2017 v 18:40 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 124 | Diskuse

Jana Slaninová

"Slečno, na tý fotce s motorovkou vypadáte jako vrah!"

"Jeden by se vás vážně lek!" vece onen chlapík s vytřeštěnými zraky. "Drzoune!" Uíííááávrůům! Říz, fik a hotovo. Žádný pindy ohledvá motorovky. Rozhostilo se ticho. Takové, že by se dalo krájet.

22.10.2017 v 14:23 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 389 | Diskuse

Edna Nová

Nesnesitelně lehký život třicátníků

Některé problémy jsou úsměvné, jiné smutné, další tragické. Jak žije ta „zlatá mládež“ v okamžiku, kdy už by měla být dospělá?

22.10.2017 v 12:22 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

A co na to ti druzí

Moc ráda bych... Ale co by na to řekli ostatní? Také se vám stává, že vám tahle jednoduchá otázka brání žít tak, jak byste si opravdu přáli? A je to skutečně nutné?

22.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 243 | Diskuse

Anna Lukšová

Přitahují se protiklady ve vztahu?

Určitě jste se setkala s názorem, že se protiklady přitahují. Je to opravdu tak? Nebo to ve vztazích neplatí? Na to se zaměříme v dnešním článku.

21.10.2017 v 16:29 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 266 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 524

Anna Bartošová je lektorka, terapeutka a masérka. Její vášní je laskavé průvodcovství na cestě sebepoznání v rámci projektu Akademie života.

Její motto: "Skrze sebepoznání a péči o své fyzické tělo žít šťastný, spokojený a zdravý život".

Anna je autorkou projektu Akademie životaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.